Jeśli podczas zimy nasz rower nie był używany, należy zadbać o to, by rower, na którym chcemy spędzić miłe chwile wiosną i latem, był odpowiednio przygotowany do jazdy. Wszelkie zaniedbania mogą prowadzić do awarii, wypadków oraz do dalszych zniszczeń, których naprawa może być nieopłacalna.Oprócz corocznego przeglądu rowerowego, który powinien się odbyć przed rozpoczęciem sezonu rowerowego (najlepszy okres na wykonanie przeglądu to marzec-kwiecień) samodzielnie możemy wykonać następujące czynności:


oczyścić rower z kurzu/błota – suchą lub lekko wilgotną ściereczką. Następnie za pomocą pędzla oczyścić z widocznych
zabrudzeń układ napędowy (mechanizm korbowy, zębatki tylne i przednie oraz przerzutki). Czyste mechanizmy będą się wolniej zużywały.

sprawdzić ilość powietrza w oponach – nie może być go za mało, ale nie powinno się też dopompowywać opon maksymalnie, bo grozi to przebiciem opony. Opony mają różne wentyle (tzw. rowerowe DV lub tzw. samochodowe AV), dlatego warto zaopatrzyć się w pasującą do danego wentyla pompkę lub kupić pompkę z przekładką, za pomocą której napompujemy oba rodzaje wentyli. Jeśli mimo dopompowania powietrza w oponach za jakiś czas mamy „flaka”, należy sprawdzić,
czy dętki nie są pęknięte/dziurawe i w razie potrzeby wymienić na nowe.

sprawdzić działanie hamulców – przy naciskaniu dźwigni hamulcowych sprawdzić, czy klocki hamulcowe dobrze dolegają
do obręczy koła- jeśli nie to należy je odpowiednio ustawić lub wymienić na nowe. Sprawne hamulce = bezpieczna jazda.

sprawdzić poprawność działania przerzutek – obejrzeć, czy przerzutka przednia i tylna nie są pogięte – jeśli są nie należy
używać roweru tylko dostarczyć do serwisu by nasmarować łańcuch, linki przerzutek i linki hamulców  za pomocą smarów/sprayów dostępnych w sklepach rowerowych.

Sprawdzić, czy poszczególne części roweru są odpowiednio dokręcone, co zapewni bezpieczeństwo podczas jazdy.
W szczególności należy sprawdzić dokręcenie wspornika kierownicy, dokręcenie pedałów, dokręcenie kół oraz siodełka
oraz sprawdzić działanie oświetlenia - w razie niedziałania którejś z lamp wymienić żarówki/baterie na nowe.
Sklep Rowerowy / Serwis Rowerów i Nart "Fajne Rowery" Kupiec Gorzowski
pon.- sob. 10.00 - 18.00                    tel. 887029302